Firma Shell, jejíž plný oficiální název zní the Royal Dutch/Shell Group of Companies, patří mezi nejvýznamnější a nejznámnější společnosti na světě. Vznik firmy se datuje do roku 1907, kdy došlo ke sloučení dvou nezávislých firem: holandské Royal Dutch Petroleum Company a britské the Shell Transport and Trading Company Limited.  Royal Dutch, založená 1890, byla původně společnost zabývající se zpracováním ropy, výrobou a prodejem ropných produktů.
The Shell Transport and Trading Company Limited, založená 1897, byla významná dopravní společnost, která se specializovala na dopravu ropy a ropných produktů. Ve své době vlastnila jednu z největších flotil námořních tankerů. Zakladatel firmy the Shell Transport and Trading Company Limited, Marcus Samuel , pojmenoval svou firmu ‘Shell’ na počest svého otce, který z Dálného Východu dovážel do Británie exotické mušle. Stilizovaný obrázek mušle má firma Shell ve svém znaku dodnes.
V současnosti je logo Shell registrováno ve více než 160 zemích a patří celosvětově k nejúspěšnějším a nejlépe rozeznatelným firemním znakům. Na základě dlouholeté tradice jsou oleje a maziva firmy Shell pojmenovávány podle latinských názvů mořských mušlí a lastur.